Sabri Altun / Baş yazar

Çelikhan tiyatrosu (1)

Daha önce bir hayalim var diye bir yazı yazmıştım.
O yazıda Çelikhan modelinin tüm Türkiye ye yayılmasını ve devletin açılım politikasına ilham olmasını dilemiştim.
Çünkü ülkemizin son bir asırdır içine girdiği girdaptan çımasının en kolay yolu Çelikhan karakterinin yansımasıydı.
Çünkü Çelikhan cumhuriyet döneminin hiçbir entrikasına alet olmamış hala gerçek bir Osmanlılık anlayışıyla hayatını sürdürmektedir.
Çünkü ülkemizin tek çaresi Osmanlı mirasına sahip çıkmasıdır.
Zaten son yıllarda Türkiye, bilerek veya bilmeyerek isteyerek ve ya istemeyerek girdiği kulvar bunu gerektirmektedir.
Farkındaysanız bu kulvara girdiğinden beri Dünya idaresinde ve dünyanın yeniden şekillenmesinde söz sahibi olmaya başladı.
Dolayısıyla konjektörel olarak şu an yapılması gereken en önemli görev içerdeki yabani otlardan ve yabani düşüncelerden arınmasıdır.
Bunun için birinci derecede kasıtlı olarak başlatılan etnik kavgaların bitirilmesi yolunda atılacak adımların oturaklı olması gerekmektedir.
Bu adımların en önemlisi hükümetin başlatmış olduğu “açılım” politikasıdır.
Ve işte benim inancıma göre bu noktada Çelikhan’ın önemi artmaktadır.
Hükümet yahut da devlet Çelikhan’ı görmek zorundadır.
Çünkü Çelikhan karakter olarak ülkemizin belki de değişmeyen tek beldesidir.
Gerek insan manzaraları, gerek inanç iklimi, gerekse sosyal hayat ahenginden Osmanlılıktan hiçbir şey kaybetmemiştir
Hatta bundan tam 30 yıl önce Çelikhan’a gelip Çelikhan’la ilgili yazı dizisi yayınlayan sayın gazeteci Suat Alkan Çelikhan’ı tanımlarken: bundan 5 yüz yıl evvelki Osmanlının o sadet zamanının yaşandığını söylemişti.
Zaten siyasi olarak her zaman öğünerek söylemişiz ki: Çelikhan’da ne sağ sol kavgası, ne alevi Sünnilik kavgası, nede Kürtçülük kavgası çıkmış değildir.
Tabi bu durumu yılardır birilerinin görmesini istemiş, toplumbilimcilerin nazarlarını buraya çekmeye çalıştığımız halde bir türlü dikkatleri çekmemiştik.
Fakat bu gün şartlar lehimize dönmek özeredir.
Çünkü artık kendimiz kendimizi tarif etme imkânı bulduk.
Elimizde “Çelikhan tiyatrosu” gibi bir silahımız var.
Evet demokratik açılımla birlikte kendi dilimizce tiyatro yapmamızla bir anda dikkatleri özerimize çekmeye başardık.
Çünkü sadece kendimizi oynadık.
Çünkü kendimizi oynarken, hiçbir siyasi ve etnik kaygılar yaşamadık.
Çünkü Çelikhan zaten böyleydi.
Çünkü biz kültürümüzün hemen hemen hepsini dinimizden almış, Osmanlılık ruhuyla bezemiş, ümmetçilik anlayışını ön plana koymuştuk.
Çünkü biz insanca yaşamayı hedeflemiş, insan sevgisini kalplerimize yerleştirmiştik.
Çünkü biz hayatı bir tutam tebessüm olarak görüyoruz.
Gerçekten Çelikhan’ı tanımak isteyen çay ocaklarımızda kulak misafiri olsun, hayata nasıl bir “güler yüz “katığımızı görsün.
Çelikhan tiyatrosu denince ister istemez insanın aklına çok şey geliyor.
Zira dışarıda ki yansıma her ne kadar yukarda anlatmaya çalıştığım gibiyse içerde bazı handikapları bulunmaktadır.
Bu tarihi fırsatın kaçmaması adına bazı şeylerin yapılması gerekmektedir.
Bu vesileyle konuyu derinlemesine açmak için bir sonraki yazımızda inşallah devam edeceğiz.
YORUMLAR
meram
Bahsedilen Osmanlı? Bu bağlamda yazılan yazı teorik bir siyaset bilimi örgüsü yerine, Osmanlı toplumu'nun canlı dinamiklerinden yola çıkarılarak ele alınmış. Osmanlı düzeni'nin değişim süreçleri, bizi gerçek Osmanlı Anlayışı'nın yaşandığı döneme götürür. Böylece kendimizi, "insan-ı kâmil" felsefesini taşıyan mutasavvıflar ile, akıl ve bilimi rehber edinen alimlerin "beslediği", sultanlar'ın yönettiği bir toplumun içinde buluruz." buraya kadar anlattığımız konu tartışılmaz bir konu.yazarın anlatmak isteği çelikhan yapısı ise sünnilik alevilik üzerine yazılmış bir yazı değil.bizler yaratılan herşeyi severiz yaratandan ötürü.osmanlının adaleti dağıttığı dönemden bahseder yazar ve somut bir örneğini de verirken çelikhan gibi toplumdan bahsediyor,solculuğun olmayışına bağlamışşın bu çelikhandaki yapıyı.bunu bizlere sormayacaksın güzel kardeşim bunu gidip tv yada paranın kamyonlarla verildiği gazetelere kurulmuş siz inanmış solcuları ellerinin tersiyle köşeye atan böyük solcu abilerinize soracaksınız?niye bizleri yarı yolda bıraktınız diye?çelikhan tiyatro gurubuna gelince,şöyle bir suçlama var arkadaşlar tarafından,akp döneminde bu işi yapıyorsunuz ,bişey diyeyimmi sana .sen ve senin gibi kürt davasını savunanlar böyle bir başarıyı hiç bir zaman yapamadınız,bırakında yapanlara teşekkür edelim.saygılar.
serhildan26
Neden şimdi kürtçe tiyatro yazma perdede oynama fikri doğdu bu aydın insanlarda. insan dilinin hiçe sayıldığı asimile edilmeye çalıştığı dönemlerde fılfılkı meşamı oynuyordunuz.. akp hükemetinin açılım diye bi politikası çıktıktan sonramı kürt olduğunuzu kurmanci konuştuğunuzu sizinde bir kültürünüzün olduğunu farkettiniz onlarmı farkettirdi sizlere .
soyluseyyah
1. Osmanlı anlayışına sahip olmak ve bunu sürdürmek övünülecek bir şey değildir. Eğer bu anlayış bir övünç kaynağı ise neden Cumhuriyetle Osmanlılık tarihe gömülmeye çalışıldı? Osmanlılık anlayışını benimsiyorsak Cumhuriyete ve yeniliklerine karşıyız demektir. 2.Bu coğrafyanın temel sorunlarında biri de marjinal ve kendinden olmayan fikirlere hoş bakmaması ve onu 'yabani bir ot' olarak görüp sürekli ayıklamaya çalışmasıdır.Hem Osmanlı'da Hem cumhuriyet döneminde anlayış bu olduğu için kıyımlar yaşanmış, insanlık yok edilmiştir. 3.Bir şeyin değişmemesi onun eskidiğini köhneleştiğini gösterir.Bu anlamda Çelikhan'ın değişmezliği üzülecek bir durumdur.Keşke değişseydi de kabuğunu kırabilseydi.Yeni şeylere imza atabilseydi... 4.Bir yerin düşünsel anlamda değişebilmesi için mutlaka heterojen bir yapıya sahip olması gerekir. Her bireyi aynı düşünceye sahip olan bir topluluktan değişmesi ve yeni fikirlerin ortaya çıkması beklenemez. Bu anlamda 'aynılıktan' ötürü üzülmek ve bu durumu eleştirmek; farklılıktan dolayı da bundan bir övünç payı çıkarmak belki daha makul olacaktır. 5.Çelikhan'da sağ-sol ve benzeri çatışmalar olmamıştır, bu doğrudur.Bunun nedenini Çelikhan'ın olağanüstü hoşgörüsüyle değil de 'sol'un olmamasına bağlamak daha doğru bir tahlil olabilirdi. 6-Sünni sözcüğü özel bir isimdir ve büyük harfle başlamayı hak eder, tıpkı Alevi sözcüğü gibi...
ÜYE İŞLEMLERİ
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Adıyaman
6 / 13 °C
Malatya
4 / 12 °C
İstanbul
13 / 17 °C
Şanlıurfa
5 / 16 °C